DOŻYNKI GMINNE W DRAWNIE
Dożynki to jedno z najstarszych świąt rolniczych, mające swoje korzenie jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, kiedy to rolnicy obchodzili zakończenie żniw i dziękowali Matce Ziemi za obfite plony. W Polsce tradycja ta rozwinęła się przez wieki i przetrwała do dziś.
W minioną sobotę za zakończenie żniw, urodzaj i płody ziemi dziękowali mieszkańcy gminy Drawno.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym w Drawnie, następnie barwny korowód prowadzony przez burmistrza Drawna Wojciecha Wiśniowskiego oraz starostów dożynek – Karolinę i Filipa Garbiaków z Brzezin przeszedł ulicami miasta, na miejsce głównych uroczystości – plac przy Drawieńskim Ośrodku Kultury, gdzie tradycyjne podzielono wśród mieszkańców bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów. W korowodzie szli również: wicestarosta Stanisław Rydz, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Choszczeńskiego Małgorzata Buchajczyk, radni Rady Powiatu Izabela Kowalczyk i Andrzej Konopelski.
Głównym punktem obchodów Święta Plonów w Drawnie był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy - symbol płodności ziemi i pracy rolnika oraz przyśpiewki ludowe. W konkursie na wieniec dożynkowy wzięło udział 9 sołectw, które z wielką starannością i kreatywnością przygotowały swoje wieńce. Każdy z nich był unikalny, wykonany z różnych zbóż, kwiatów, owoców oraz innych darów natury.
Jury, oceniające wieńce, zwracało uwagę na precyzję wykonania, kreatywność oraz zgodność z tradycjami. Choć wybór zwycięzcy nie był łatwy, największe uznanie i nagrodę Zarządu Powiatu Choszczeńskiego – bon w wysokości 1500 zł zyskał wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Święciechowie. Kolejne miejsca zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Dominikowo i Koło Gospodyń Wiejskich Chomętowo.
Nieodzowną częścią dożynek jest degustacja lokalnych wyrobów tj. pierogi, pajda chleba ze smalcem czy domowe przetwory, nalewki i ciasto przygotowanych specjalnie na tą okazję przez koła gospodyń wiejskich.
Święto Plonów w Drawnie to nie tylko czas zabawy, ale także refleksji nad rolą rolnictwa w życiu lokalnej społeczności. Dożynki to także okazja do integracji mieszkańców, którzy spotykają się, by wspólnie celebrować sukcesy całorocznej pracy na roli.
opracowanie: A. Domańska