Dożynki w gminie Pełczyce
Dożynki Gminne w Pełczycach to wyjątkowe święto, które co roku gromadzi mieszkanki i mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości, aby wspólnie podziękować za plony i celebrować tradycje rolnicze w Powiecie Choszczeńskim.
Uroczystości rozpoczęto mszą św. dziękczynną w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia NMP w Pełczycach, by następnie przejść barwnym korowodem na Plac Mickiewicza. Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie” to pełne tradycyjnych elementów widowisko ukazujące dawne zwyczaje związane z zakończeniem żniw i zbiorem plonów. Zespół, znany z kultywowania polskiego folkloru, szczególnie podkreśla tradycje naszego regionu, odwołując się do szeroko rozumianego dziedzictwa narodowego. Występ zespołu, w pełnych kolorów strojach ludowych, wprowadził wszystkich w wyjątkowy nastrój, a symboliczne przekazanie chleba mieszkańcom przez burmistrza Pełczyc, Annę Kochanowicz podkreśliło wspólnotowy charakter święta. Starostami tegorocznego święta byli Aleksandra Andersen i Mariusz Rozpędek.
List gratulacyjny, w imieniu starosty choszczeńskiej Wioletty Kaszak, odczytał wicestarosta Stanisław Rydz, życząc wszystkim uczestnikom dożynek, aby nadchodzące dni, miesiące, lata przyniosły dostatek, zaspokojenie wszelkich potrzeb i pomyślność.
Kulminacyjnym punktem dnia był Konkurs Wieńców Dożynkowych. Komisja miała nie lada trudne zadanie, oceniając staranność wykonania, kreatywność oraz zgodność z tradycją. Nagrodę Zarządu Powiatu Choszczeńskiego – bon o wartości 1500 zł z rąk członków Zarządu Powiatu Choszczeńskiego Wojciecha Cheby i Bogdana Kwiatkowskiego, otrzymało sołectwo Będargowo. II miejsce trafiło do sołectwa Trzęsacz a III do sołectwa Przekolno. Wielkie gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w prace nad wieńcami!
W trakcie obchodów nie zabrakło występów artystycznych, które dostarczyły widzom wiele radości, nie zabrakło również warsztatów i animacji dla dzieci oraz stoisk z rękodziełem i gastronomią. Dożynki Gminne w Pełczycach to okazja do podziękowania za tegoroczne plony a także czas radości, integracji i wspólnej zabawy. Brawa dla organizatorów!
opracowanie: S. Żuk-Grzejszczyk